TAKOdobar portal :: Lipik, Pakrac, Daruvar, Požega

Praznik koji je to uistinu i bio
Uz elju da profesionalnost bude na prvom mjestu, izvjetaj s ove za Lipik i Lipiane povijesne utakmice odradit emo konstatacijom kako su nogometai splitskog "Hajduka" rezultatom 5:3 pobjedili Lipik u utakmici 1. kola Hrvatskog nogometnog kupa koja je pred gotovo 4.000 gledatelja u Lipiku odigrana 23. rujna, iako je na poluvremenu bilo nevjerojatnih 3:1 za Lipik.

Ok, osnovne informacije ste dobili, a sad ono najvanije:

BRAVO MAJSTORI!!!
Lipik je odigrao arobno prvo poluvrijeme, a projektili iz topova lipikih ljevica i desnica su u prvih 45. minuta ak tri puta odsjedali iza Vjekoslava Tomia koji vjerojatno ni u najgoroj nonoj mori nije mogao oekivati da e ga zadesiti takva streljana. Treba rei da se u prvih 15-ak minuta u igri Lipika osjetio ogroman respekt prema Splianoma, ali zahvaljujui pribranim intervencijama u obrani, i pravovremenim reakcijama Zlatka Šepovia, mrea Lipik nije se tresla.
Lipikove utakmice teško je gledati i biti objektivan (itaj neutralan) pa ni ovaj dugooekivani susret protiv nekadašnjeg lana velike etvorke, nije bio iznimka. Prije utakmice, u razgovoru s poznanicima, govorio sam kako bi odmah potpisao da Hajduk pobjedi, ma i da bude 10:1 za njih, samo da povedemo. elja mi se ispunila u 24. minuti kada je Dario Šimunovi postigao prelijep gol s dvadesetak metara i na noge digao cijeli stadion. Erupciju oduševljenja u tom je trenutku trebalo doivjeti... Poseban trenutak. Nezaboravan!!!
Ve sljedei napad donosi izjednaenje i to iz jedanaesterca. I to kako dosuenog. Iako mnogi kau da je penal dvojbeno dosuen, sve sumnje demantira video snimka koju moete pogledati i na ovoj stranici. Šepovi se baca i ispred Šeria odnosi najprije loptu, a onda bivši reprezentativac Hrvatske pada, a sudac Ljubii, koji je u prvoj polovini prvog poluvremena pokazao blagonaklonost prema crveno - plavima, pokazuje na bijelu toku. Veliki i mali. irin pulen Senijad Ibrii siguran je izvoa.
Ma dobro je, razmiπljam na glas. »ovjeËe, protiv Hajduka imamo 1:1.

Dvije minute za cijeli ivot
A onda dvije minute koje e u srcima mnogih ostati duboko, neizbrisivo upisane cijeli ivot. Opet Šima die atmosferu do usijanja. Minuta 42., u glavi jedina misao, samo da izdrimo do poluvremena. Dobro je, faul je za nas. Na našoj je polovini, al nema veze, ukrast emo koju sekundu. Krntija ubacuje dugu loptu pred gol, a na loptu koju je odbio Veji, Šima natrava i s 25 metara opet pogaa, ovaj put lijevicom!!! Ma kakva liga prvaka, ovo su golovi, eurogolovi, komentirali su ljudi iz osiguranja, policije, organizatori, redari koji su bili okupljeni kod tunela na ulasku u svlaionice. Hajdukov fizioterapeut me pita jel to mogue, Toni Gabri naslonjen na ogradu rukom briše kapi znoja i misli si: pa šta je ovo? Torcida koja se u Lipiku okupila u zavidnom broju, poinje skandirati "Igrajte p......" i "Srami se Hajdue", a pravi nokaut za splitske zvijezde stie dvije minute kasnije. Slobodan udarac 35 metara od Tomieva gola, iskosa s desne strane. Loptu uzima Tomislav Balti, 17-godišnji igra koji je ovog ljeta stigao iz Suhopolja, puca, lopta putuje, evo je, evo je, EVO JEEEEEEE!!! Lopta je trei put u Hajdukovoj mrei, a Tomiu slobodno moemo upisati asistenciju. Ljubii svira kraj, igrai kreu prema tunelu. Hajdukovi pognute glave i spuštenih ramena, pogleda koji podsjea na jelena kojeg su na brzoj cesti zaslijepila duga kamionska svjetla. Lipiani, u novim bijelim dresovima s ispisanim prezimenima na leima, ne dodiruju travnjak. Kao da lebde.
15 minuta guštanja. Iz razglasa ori "Inati se Slavonijo" i "Doi u Vinkovce" (srea što se nitko nije sjetio da iz razglasa trešte klape). Javljam se uivo za upanijski radio Poega, ljudi ne vjeruju, mobiteli rade. Kolege novinari iz Splita imaju velikih problema uvjeriti svoje prijatelje koji zovu i pitaju jel to neka greška? Jer i na kladionikom teletekstu se na poluvremenu zaplavilo Lipik - Hajduk 3:1! Nije greška!
Anas Sharbini, Josip Skoko i Mirko Oremuš, igrai Hajduka koji nisu bili u zapisniku i koji su se u Lipiku uglavnom sunali, sjedili su uz teren. ini mi se da im je u tom trenutku jedina elja bila da uu u igru.
E sad šta je trebalo raditi u drugom poluvremenu, kako se postaviti, kako parirati, koja iznenaenja i adute isukati iz rukava, je li se igrali preotvoreno ili je sve skupa trebalo biti puno defanzivnije, o tome je nepotrebno raspravljati. Na kraju, za to nismo ni mjerodavni. injenica je da je Hajduk u nastavak ušao puno agairanije, s dva mlada svjea igraa koja su unijela puno ivosti.

4 utakmice u 12 dana
Vano je rei da su igrai Lipika u 12 dana odigrali etiri vrlo teške utakmice, da su neki igrai imali problema s ozljedama i da je fiziko, ali i psihioko i emotivno pranjenje u prvih 45. minuta ove utakmice bilo ogromno. Hajduk je sve to znao iskoristiti. Ali bez obzira na sve nedae za jednu stvar se igraima Lipika mora skinuti kapa i nakloniti im se do poda. Ni jedne sekunde Lipik protiv Hajduka nije igrao bunker, kojeg se ne srame igrati ni puno ozbiljnije, kvalitetnije i bolje rangirane ekipe.
Neki igrai Lipika desetak minuta prije kraja nisu mogli stajati na terenu, a kamo li trati i mnogim navijaima Lipika tada je u glavi bila misao: daj da što prije ovo završi, sviraj kraj. Ali tako nisu razmišljali igrai Lipika, potvrdivši time zašto su trenutno vodea momad 3. HNL - istok. U zadnjih deset minuta napravili su pritisak pred Hajdukovim golom, stvorili dvije poluprilike i isto toliko prilika koje su na tribinama izmamile uzdah i zaslueni pljesak. Nume je prekrasnim udarcem s dvadesetak metara, na prvu iz koljena, natjerao Tomia da zaradi svoju dnevnicu (e da je još to ušlo...), a odmah zatim i Zeba nakon kornera tue glavom, mrea se trese, ali naalost, s vanjske strane.
Kada je sudac Ljubii odsvirao kraj, stadionom koji je u posljednja dva tjedna doivio generalku, prolomio se pljesak. A zasluili su ga i jedni i drugi. Hajduk zaslueno ide dalje, njihovoj pobjedi nema ni sekunde prigovora, iako emo pamtiti 55. minutu kada se ozlijedio Krntija i kada su Lipiani izbacili loptu u aut. Igrai Hajduka nee kandidirati za godišnju fair play nagradu jer nisu vratili loptu, nego su zabili za 3:2. Na stranu to, treba ostati kod onoga što e se pamtiti. Utakmica s 8 golova, eurogolovi igraa Lipika, vodstvo na poluvremenu, nogometna fešta kakvu Lipik, ali i cijeli ovaj kraj, do sada nikada nije imao. "Ako igrai Lipika nastave zabijatai ovakve golove, eto ih u 1. ligi za dvije godine", rekao je na kraju utakmice Ibro koji, za razliku od Šeria, nije odbio dati izjavu. Valjda nije htio priati o spornom jedanaestercu, iako ga za to nitko ne bi ništa ni pitao. Na kraju su odahnuli svi, posebno organizatori jer da je Lipik pobjedio Hajduka, Torcida bi u gradu napravila kaos. A takvih kaosa nam je svima skupa dosta. A da je Lipik pobjedio, nitko, ali baš nitko ne bi imao pravo rei da su se provukli ili da su imali sree. Jer kakvo provlaenje ako Hajduku zabiješ tri gola. "Nama Slaven Belupo ne pree centra cilu utakmicu, a ovii Lipik nan za jedno poluvrime utrpa tri komada. Strašno", rekao je jedan o Hajdukovih ljudi iz pratne. I rekao je svu istinu.

Igrai su rekli svoje, na redu smo svi mi
Euforija je dosegnula vrhunac, utakmica je prošla, a ostao nam je ureen stadion, okoliš i potencijal da u tom dijelu grada nikne pravi mali sportski centar. Oko kluba nikad nije bilo okupljeno toliko ljudi. Nadam se da e ih barem dio sada zasukati rukave i prihvatiti se zahtjevnih organizatorskih zadaa koje Lipik oekuju u prvenstvu. Da e htjeti pomoi, dati ruke. Nadam se i da e uz neizostavnu sveanu lou iji uzvanici svoje pivo piju iz naranastih ašica za fini - mini juhu, te boyse iz šljivika, konano na ligaške utakmice Lipika dolaziti više ljudi. Puno više ljudi jer, deki su barem to zasluili.
Dugo poslije utakmice sjedio sam na istoku, netko je upali rasvjetu, deki su nakon pete pive pucali penale u rundu, klinci su lunjali po terenu i tribinama, Branko je laganim korakom gurao take spremajui stvari u baraku (itaj skladište). Kako je rekao Deki, sve ovo djeluje nestvarno. I djeluje, upravo tako, nestvarno. Znali smo to jer smo nakon svog ovog ludila, prekrasnog zalaska sunca i prvih nonih minuta, bili totalno prazni. Umjesto na feštu, otišli smo kuama. Razlog da kui odem zadovoljan našao sam i u injenici da se nisu obistinile najave brojnih "dobronamjernika" koji su procjenjivali (neki dosljedno i više mjeseci unazad) kako je pitanje dana kada e se Lipik raspasti, kako je sve to besmisleno mlaenje novaca. Ni to nije bilo dovoljno pa su Lipiane poeli dijeliti na Lipiane, Pakraane, Novljane, Poeane, valjda i na Badljevane, Marinoselane, Kukunjevane, Veliane, Kuzmiane.... U ovoj utakmici svim srcem su igrali igrai koji igraju za klub koji se zove Lipik,igrai koji igraju u dresovima na kojima je uto - bijeli grb kluba starog 85 godina, igrai koje navijai bode poklikom "Lipik, Lipik"! I kad se taj poklih ori iz grla 3.500 ljudi onda je valjda svima konano postalo jasno da se neke stvari ne mogu kupiti novcem.
Jutro je pametnije, kau mudri ljudi, i stvarno su u pravu. Jedino ostaje osjeaj ala, ne zbog toga što je pobjedu falilo tako malo, više zbog spoznaje da je sve prošlo, što je završilo. Nešto kao kada se vratiš kui nakon sedmodnevnog maturalca. U tom prelijepom jutru zasmetao me tek naslov u jednom dnevnom tisku koji glasi: Hajdukovci izbjegli blamau. Ma kavku blamau, pa Hajduk je igrao protiv Lipika, protiv treeligaša u kojem igraju nogometaši koji ni pred kime ne navlae gae preko glave i koji nisu brojali koliko e golova primiti nego koliko e dati. Valjda je to dovoljno da ponemo cijeniti tu hrabrost i odvanost koju su pred 4.000 ljudi demonstrirali naši Lipiani.